Meme Küçültme - Dikleştirme

Meme Küçültme

Göğüs estetiği son yıllarda giderek artan estetik operasyonlardan biri olmaya başlamıştır. Ancak göğüs estetiği sadece güzellik için değil, sağlık açısından da önemli olmaya başlamıştır.

  • Boyunda, sırt ve omuzda oluşan ağrılar
  • Büyük memelerin, karın üzerindeki temasından dolayı pişik ve koku
  • Fiziksel aktivitelerin yapılmasında zorlanma
  • Sütyen askısından dolayı omuzda oluşan şekil bozuklukları, büyük memeye sahip kadınların sağlık açısından düşünmesi gereken durumlardır.

Kilo almak, çok sık doğum yapmak, emzirme işlemleri, büyük memeye sahip kişilerde oluşan meme sarkmaları, göğüs estetiğini de beraberinde getirmektedir.

Meme küçültme operasyonları, genel anestezi altında yapılır. Ameliyat sonrasında bazı ufak çaplı ağrılar oluşur. Bu ağrılar, buz kompresi ve çeşitli ağrı kesicilerle giderilmektedir.

Ameliyat sonrasında, göğüslerde arada yanmalar, hafif batma hissi oluşabilmektedir. Bu durum 6-12 ay arasında sürebilir. Ancak çok acı veren ağrılar görülmez.

Meme Küçültme Yöntemleri Nelerdir?

Her insanın kendi özgü göğüs yapısı bulunur. Göğüsler her zaman aynı büyüklükte olmayabilir. Meme küçültme (göğüs küçültme) operasyonlarında, göğüslerdeki simetriyi sağlamak için, iki memeye birden operasyon yapılmaktadır. Meme küçültme ameliyatı yöntemleri; Ters T, L ve I şeklinde yapılan tekniklerle gerçekleştirilmektedir.

Ameliyatla meme küçültme yöntemleri olduğu gibi, ameliyatsız olarak da meme küçültme yöntemleri bulunmaktadır. Meme küçültme yöntemleri arasında; liposuction, lazerle destekli göğüs küçültme ve göğüs küçültme egzersizleri ile uygulanacak yöntemler bulunmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrasında İz Kalır mı?

Evet. Meme küçültme ameliyatında iz kalır. Kullanılan meme küçültme tekniğine göre iz kalabilmektedir. Büyük meme sahibi olan kişiler, meme küçültme ameliyatlarında farklı yöntemlerle operasyon geçirirler.

Meme başı etrafı ve meme başı aşağısında Ters T, L ve I kesilerine göre izler kalmaktadır. Meme başı halkası etrafında oluşturulan bu izler, koyu renk bölgede kaldığı için, izler fark edilmez.

Meme başı halkasının aşağısına doğru inen çizgilerde ise iz kalır. Ön taraftan bakıldığında bu izler fark edilmez. Kullanılan teknikler ve malzemeler, ameliyat sonrasında izlerin daha az belirgin olmasına da olanak tanımaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı İyileşme Süreci

Meme küçültme ameliyatı sonrasında iyileşme süreci, merak edilen konular arasındadır. Hasta ameliyat sonrasında 1 gün hastanede kalmalıdır. Ameliyat sonrasında biriken sıvılar, drenler yardımıyla vücuttan uzaklaştırılmaktadır. Bu drenler sadece büyük göğüs ameliyatlarında kullanılır.

Drenler çıkarıldıktan sonra pansuman yapılan göğüslere, sporcu sütyeni takılmalıdır. Ameliyat sonrasında ilk kontrol 1-2 hafta sonra gerçekleştirilir. İkinci hafta dikişler alınır ve iz tedavisi sürdürülür.

Meme Küçültme Oranları Nedir?

Meme küçültme operasyonlarında; omuz genişliği ve göğüs çevresi ölçüsü, meme orantısını belirlemede ilk kriterdir. Özellikle evlenmeyen, doğum yapmayan genç hastalar için, meme küçültme operasyonu belli ölçülerde yapılmaktadır. Bunun sebebi, genç hastaların emzirme fonksiyonlarının yok edilmemesi içindir.

Meme küçültme oranları hesaplanırken, hastanın meme analizi yapılmaktadır. Meme hacminin büyüklüğüne göre simülasyon tekniğiyle fazla dokunun ne kadar çıkarılacağı hesaplanarak hastaya gösterilir.

Hastanın onayının alınmasının ardından, yapılacak yöntem belirlenir. Yöntemin belirlenmesinin ardından, ne kadar meme dokusu çıkarılacağına göre gerekli kesiler yapılarak, fazla olan doku çıkarılarak, operasyon tamamlanır.

Meme Küçültme Fiyatları 2020

Göğüs küçültmek fiyatları 2020 yılında da uygulanacak yönteme göre değişkenlik göstermektedir. Estetik ameliyat olduğu için, bu tür operasyonlar sigorta tarafından karşılanmamaktadır.

Göğüs küçültme fiyat konusunu merak eden hastalar, bazı noktalara dikkat etmelidir. Operasyon sırasında alınacak doku miktarı, çıkabilecek riskler, operasyonda kullanılan ekipman ve malzemeler, doktorun uzmanlık derecesi, hangi hastanede olduğu gibi faktörler, fiyatları etkilemektedir.

Göğüs küçültmek fiyatları 2020 yorumlar arasında en çok göğüs küçültme fiyatlarının döviz kuruna göre artış göstermesidir. Bu yüzden meme küçültme fiyatları için, doktor ile görüşerek en ince ayrıntısına kadar nelerin fiyatları etkileyebileceği görüşülmelidir.

Meme Küçültme Ameliyatı Riskli midir?

Evet. Göğüs küçültme ameliyatı, her cerrahi işlem gibi bazı riskler taşımaktadır. Ameliyat sırasında ya da sonrasında oluşabilecek riskler arasında; kanama, kan kaybı, doku içinde kan birikme gibi riskler oluşabilir.

Yaranın enfeksiyon kapması, yaranın doğru şekilde iyileşmemesi, çok büyük ve sarkmış meme yapılarında, meme başı korunarak uygulama yapılır. Böyle bir durumda, meme başının kaybedilmesi riski de bulunmaktadır.

Bazı meme küçültme ameliyatlarında, yaraların iyileşmesi zaman alır ya da doğru şekilde iyileşmez. Bu durum genellikle şeker hastaları ve sigara kullanan kişilerde daha sık rastlanmaktadır. Bu tür hastalara özel yöntemlerle tedavi uygulanabilmektedir.

Ameliyat sonrasında enfeksiyon kapma, iltihaplanma, dikişlerin çözülmesi ya da dikiş yerinin açılması gibi durumlarla karşı karşıya kalınabilmektedir. Bunun için acil müdahale yapılarak, açılan yara tekrar dikilerek, risk azaltılmaktadır.

Meme Küçültme Sonrası Emzirme İşlemi Yapılabilir mi?

Meme küçültme ameliyatlarında süt bezleri de işleme tabi tutulmaktadır. Tüm süt bezleri olmasa bile belli bir bölümünün kesilmesi gerekebilir. Bu durumda her ne kadar emzirmeye mâni olmaz denilse de eğer süt bezlerinin tamamının alınması durumunda, anneler emzirme işlemini yapamaz.

Göğüs küçültme işlemlerinde uygulanan bazı teknikler, süt bezlerinin çok düşük oranlarda işlevini kaybetmesine olanak tanımaktadır. Bayan plastik cerrah ve diğer cerrahlar, meme küçültme ameliyatları sonrasında, hastalarına birçok tavsiyelerde bulunmaktadır.

Bu tavsiyeler içinde en önemlisi, bu tür ameliyat için erken karar vermek ve düzenli bir hayatı, düzenli beslenmeyi seçmek gelmektedir. Bunun yanında diğer önemli bir etken ise, hastanın güvenebileceği bir doktor ile bu yola çıkması gereklidir.