Meme Dikleştirme - Büyütme

Meme Dikleştirme

Yerçekimi etkisi ve yaştan dolayı elastik yapısını zamanla kaybetmeye başlayan memeler, sarkmaya başlar. Doğum yapmak ve emzirme işlemleri de memelerin sarkmasına neden olur.

Doğum ve emzirme, sıklıkla kilo alıp verme ve emzirmeyle birlikte yaşa bağlı olarak elastik yapısını kaybetmeye başlayan göğüsler, Meme dikleştirme operasyonu ile dikleştirilmektedir.

Meme Sarkması Nasıl Oluşur?

Göğüs sarkması ya da meme sarkması, yaşa bağlı olarak elastik yapının kaybolması yüzünden sarkmaya başlar. Bunun yanında sarkık meme oluşumu, sık kilo alıp veren kişilerde görülür. Aynı zamanda doğum yapan ve emziren kadınlar, göğüs sarmasıyla karşı karşıya kalmaktadır.

Meme sarkmasının bir başka sebebi de kişinin büyük göğüslere sahip olmasıdır. Büyük göğüsler zamanla sırt bölgesinde ağrılara ve şekil bozukluklarına da neden olabilmektedir.

Göğüs Dikleştirme Yöntemleri

Göğüs dikleştirme yöntemleri, meme boyunun büyüklüğü ve memede görülen sarkma oranına göre farklı yöntemlerin uygulanmasına olanak tanımaktadır.

  • Meme başı çevresi yöntemi
  • Ters T yöntemi
  • Lolipop yöntemi

Meme başı çevresi yönteminde, meme başı çevresinde dairesel şekilde yapılan kesiler sayesinde arada kalan cilt çıkartılır. Ters T yöntemi, meme altında yapılacak ters T şeklindeki kesi ile sarkık bölüm çıkarılmaktadır. Meme ucu çevresinde lolipop şeklinde açılan kesi sayesinde sarkık bölümün çıkarılır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı için Nasıl Karar Verilir?

Meme dikleştirme ameliyatı için bazı ön muayenenin yapılması ve nasıl bir prosedür uygulanacağı belirlenmelidir. Hastanın muayenesi sırasında ilk olarak meme başı yeri ve meme bezi miktarının ölçümü yapılmaktadır.

Burada memenin sarkma durumu ön plana çıkar. Eğer küçük bir sarkma söz konusuysa, meme bezi altına konulan küçük bir silikon meme protezi ile meme dikleştirilebilir. Eğer sarkma çok daha büyük ise, meme bezinin miktarının uygun olmasına göre, meme küçültme operasyonu ile, dikleştirme işlemi uygulanır.

Sarkmanın çok fazla ve meme bezinin miktarının az olması durumunda ise, meme hem silikon protez konularak ve meme toparlaması yapılarak, meme dikleştirme ameliyatı gerçekleştirilir.

Meme Kaldırma Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Meme kaldırma ameliyatı, ne tür teknik kullanıldığına bakılmadan, genel anestezi ile yapılmaktadır. Uygulanan tekniğe göre ameliyatın süresi uzayabilir. Ortalama 2 ile 4 saat arasında operasyon tamamlanır.

Meme dikleştirme ameliyatında çok net bir sarkma varsa ve meme bezi yeterliyse, meme küçültme ameliyatına eş bir operasyonla işlem tamamlanır. Meme bezi miktarının az olması durumunda, meme altına konulan silikon protez ile meme küçültme teknikleri uygulanarak, derideki sarkma giderilir.

Meme Ameliyatı Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Göğüs dikleştirme yaptıranlar, operasyon sonrasında bazı noktalara dikkat ederek yaşantılarına devam etmelidir. Ameliyatın hemen ardından soğuk kompres uygulanır. Kompres sırasında buz kullanılır.

Hasta sporcu sütyeni kullanarak göğüslerin daha serbest şekilde iyileşmesi sağlanır. Ameliyat sonrasında dikişler üzerinde ince tür bantlar kullanılarak, dikişler koruma altına alınır.

Ameliyatın 24 ile 48 saat sonrasında, ameliyat içinde konulan drenler çıkarılır. Drenlerin çıkarılmasının ardından hasta, 1-2 gün sonra duş almaya başlayabilir. Ameliyattan 15 gün sonra dikişler alınır. Hasta 4 hafta süresince, sporcu sütyeni kullanmalıdır.

Dört haftalık sporcu sütyeninin kullanılmasının amacı; hastanın ağrısını azaltmak ve göğüslerinin güven içinde olduğunu hissettirmektir. Bu süreler içinde ameliyatın etkisi görülmeye başlar ve ortalama 8-10 hafta içinde göğüsler, ideal şekline kavuşmaya başlar.

Meme Kaldırma Ameliyatı Riskli midir?

Evet. Meme büyütme ameliyatlarında, her cerrahi operasyonda olduğu gibi bazı riskler bulunmaktadır. Anestezi altında yapılan cerrahi operasyonda, anesteziye bağlı riskler oluşabilir.

Ameliyat içinde ve ameliyat sonrasında bazı riskler oluşabilmektedir. Ameliyat sonrasında meme içinde kanamalar oluşabilir. Kanamaya bağlı hematom riski oluşabilir. Hematom riski, ameliyat sırasında kontrol altına alınmaktadır.

İyileşme sürecinde yaranın enfeksiyon kapması, kişide kronik ağrıların oluşması, uzun vadede skar dokusunun oluşabileceği riskler bulunmaktadır. Ancak tüm bu riskler, konusunda uzman ve deneyimli hekimlerin, hastayı ameliyatı hazırlayışı, ameliyat sonrası bakımı gibi yöntemlerle %1-%2 oranına düşürülmektedir.

Meme Ameliyatı Sonrası Sarkma Oluşabilir mi?

Göğüs dikleştirme operasyonu sonrasında bazı sarkmalar oluşabilmektedir. Bunun sebebi, hamilelik ya da kilo değişimleridir. Göğüs kaldırma operasyonunun ardından kişinin doğru ve düzenli şekilde beslenmesi, hamilelik planlarını biraz daha geriye atmaları, en doğru tercih olacaktır.

Meme Dikleştirme Öncesi ve Sonrası

Göğüs dikleştirme öncesi sonrası uyulması gereken noktalar bulunmaktadır. Ameliyat öncesinde ilk olarak ayakta muayene gerçekleştirilmektedir. Metabolizmayla ilgili risklerin oluşmaması için, 40 yaş üstündekilerde meme ultrasonografisi ve mamografi gibi filmlerin çektirilmesi gereklidir.

Ameliyat öncesinde sigara kullanımı ya da alkol kullanımı bırakılmalı, aspirin, antiflamatuar tipi ilaçların kullanımı en az 2-3 hafta önceden bırakılması gereklidir. Bunun yanında sadece kimyasal değil, bitkisel ilaçların ve bitkisel destek gıdaları da bırakılmalıdır. Ameliyat öncesinde kullanılan sürekli ilaçlar, doktora bildirilmelidir.

Ameliyat sonrasında en az 3-4 hafta boyunca ağır spor yapmak, ağır eşyalar kaldırmak yasaktır. Hasta muhakkak, sporcu sütyeni kullanarak, göğüslerine destek vermelidir. Meme dikleştirme operasyonundan sonra en çok merak edilen konuların başında, annelerin emzirip emziremeyeceği gelmektedir.

Kullanılan tekniğe göre, eğer süt verme işlevinin korunması için uygulanan teknik tercih edilmişse emzirme konusunda hiçbir sıkıntı bulunmamaktadır. Genellikle çok gerekli olmadığı sürece, emzirme fonksiyonuna dokunulmamaktadır.

Meme Dikleştirme Fiyatları

Göğüs dikleştirme fiyatı 2020 yılında da göğüsteki sarkma oranına, yapılacak meme dikleştirme yöntemine, operasyon sırasında göğüs büyütme ya da küçültme uygulamalarının yapılıp yapılmayacağına göre değişkenlik göstermektedir.