Meme Büyütme

Meme Büyütme | Göğüs Büyütme Estetiği İstanbul

Meme büyütme ameliyatı, boyut, dolgunluk ve şekil bakımından göğsün istenilen oranlara getirilmesi için yapılan operasyonlardır. Estetik operasyonların içinde yerini alan meme büyütme operasyonları, plastik cerrahi operatörleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

Göğüs büyütme yöntemleri farklı şekillerde uygulanabilir. Ameliyatlı göğüs büyütme ve ameliyatsız göğüs büyütme yöntemleri bulunmaktadır. Göğüs büyütme operasyonuna karar verilmeden önce, kişinin bu operasyona kendinin gönüllü olması gereklidir. Bir başkasının tercihi ile bu tür bir operasyona kalkışmak, kişinin sonradan psikolojik olarak farklılıklar yaşamasına neden olabilir.

Göğüs Büyütme Nedir?

Göğüs büyütme operasyonu, kadın göğüs boyutunun şeklini ve dolgunluğunu artırmak için yapılır. Meme büyütme ameliyatsız olarak da gerçekleştirilebilir. Ameliyatsız göğüs büyütme yollarından biri Aquafilling olarak adlandırılan yeni nesil vücut dolgusudur. Yapılan göğüs büyütme, ameliyat korkusu yaşayan ve narkoz almak istemeyen kişilere uygulanır.

Günlük yaşantısına çok hızlı şekilde dönmek isteyenler, yara izi kalmasını istemeyen kişiler, cerrahi operasyon yerine farklı yöntemleri denemektedir. Ameliyatsız göğüs büyütme yaptıranlar, aquafilling dolgu yöntemini tercih etmektedir. Aquafilling dolgu yöntemi; meme altından girilerek, özel uçlu iğne kanüller ile Aquafilling dolgu maddesi enjekte edilerek yapılmaktadır.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Ne Zaman Uygulanır?

Göğüs büyütme ameliyatı, salin meme protezleri için 18 yaş ve silikon meme protezleri için 22 yaş ve üzeri için uygulanmaktadır. Bazı durumlarda rekonstrüktif amacıyla daha erken yaşlarda da salin meme protezleri yapılabilmektedir.

Doğal Küçüklüğe Sahip Göğüsler Nasıl Büyütülür?

Doğal küçüklüğe sahip göğüsler meme büyütme operasyonlarıyla, istenilen görünüme getirilebilmektedir. Kilo kaybı yaşayan, hamilelik ve emzirme sonrasında şekil ve boyut değişikliğine uğrayan göğüsler, meme büyütme ameliyatıyla değiştirilebilir.

Genel anestezi altında yapılan meme büyütme operasyonunda, operasyon sonrasında oluşacak ağrı ve sızılar, ağrı kesici antiseptiklerle azaltılmaktadır. Ameliyat sonrasında, cerrahi uygulama gerçekleştirilen bölgede sertleşme oluşabilmektedir. Gerginlik ve uyuşukluk, kaşıntı ve hassasiyet görülebilir.

Bu tür etkiler görüldüğünde kişi kollarını oynatmak ya da kollarını havaya kaldırmak gibi ani refleksler gösterebilir. Bu durum kişiye ağrı ve acı verebilir. Ancak kişilerin ağrı eşikleri oldukça değişkendir. Bazı hastalar acı ve ağrıya daha dayanıklı olurken, bazı hastalarda bu durum daha farklıdır. Böyle bir durumda doktorun vereceği ağrı kesiciler kullanılarak, durum daha dayanılabilir hale getirilmektedir.

Meme Büyütme Sonrası Ne Yapılmalıdır?

Memede sarkma görülmesi, kilo kaybı ya da emzirme sonrası şekil ve boyutunun değiştiği göğüslerde meme büyütme ameliyatı yapılabilir. Meme büyütme sonrası bazı dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur. Ameliyat sonrası doktorun verdiği tüm tavsiyelere uyulmalıdır.

 • Ameliyat sonrasında ağır eşya kaldırılmamalıdır.
 • Tenis, trambolin gibi güç ve hareket gerektiren sporlar yapılmamalıdır.
 • Ameliyat sonrası doktorun verdiği ilaçlar kullanılmalıdır.
 • Göğüs hareketlerini kısıtlayıcı sütyen giyilmelidir.
 • Ameliyat sonrasında 10 gün ve belki biraz daha fazla sırt üstü yatılmamalıdır.

Göğüs Büyütme Fiyatları?

Göğüs büyütme fiyatları 2020 yılında da bazı etkenlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Göğüs büyütme fiyatlarında; silikonun kalitesi, ameliyatın yapılacağı hastane, göğüs büyütme ameliyatında kullanılan teknik, ameliyatı yapacak doktor faktörleri, etkin olmaktadır.

Bunun yanında yağ enjeksiyonuyla göğüs büyütme tekniği kullanılıyorsa, fiyat değişikliği olmaktadır. Bunun yanında memede sarkmalara karşı meme toparlama operasyonu da yapılacaksa hem ameliyat süresi hem de ameliyat fiyatı değişkenlik göstermektedir.

Göğüs Büyüklüğü Belirlenirken Nelere Dikkat Edilir?

Meme büyütme ameliyatı öncesinde meme büyüklüğü oranının belirlenmesi gereklidir. Hastanın boyu ve kilosu önemlidir. Göğüs kafesi, oranların belirlenmesinde belirleyici ikinci unsurdur.

Hastanın göğüs büyüklüğü ve meme dokusu, göğüslerdeki sarkıklık oranı dikkate alınır. Göğüslerdeki simetri de meme büyüklüğü oranını belirlemede önemli etkenlerdir.

Göğüs Büyütme Ameliyatında İz Kalır mı?

Evet. Göğüs büyütme ameliyatında çok az ve neredeyse fark edilmeyecek kadar bir yara izi oluşmaktadır.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Göğüs büyütme tedavisi öncesinde bazı planlamaların yapılması gereklidir. İlk olarak göğüs büyütme ameliyatı, sadece kendi istediğiniz için yapılmalıdır. Başkasının sözleriyle böyle bir operasyon geçirilmesi, hastada psikolojik etkiler yaratabilir.

Göğüs büyütme ameliyatı öncesinde, ilk 24 saat için yanınızda bir refakatçinin bulunması gereklidir. İş ve özel hayattaki tüm sorumluluklar, en aza indirilmelidir. İşyerindeki işler başkasına devredilmeli ve evdeki sorumluluklar, yakın birisi tarafından yapılması ayarlanmalıdır.

Ameliyat günü gerekli olabilecek şeylerin tam bir listesi çıkarılarak, bu listedeki ihtiyaçların alınması gerekir. Ameliyat için hastanın, stressiz, mutlu ve kendiyle barışık olması, ameliyat sonrasında iyileşme sürecini de kolaylaştıracaktır.

Meme Büyütme İmplantları Nelerdir?

Göğüs büyütme implantları, salin ve silikon göğüs implantları olarak iki çeşittir. Salin içinde vücut sıvısına benzeyen su ve tuz çözeltisinin bulunduğu silikonlardır. Göğüs stili seçilirken damla stili mi yoksa yuvarlak meme stili mi tercih edileceği, doktor ile görüşülerek en uygun silikon stili belirlenmelidir.

Yuvarlak silikonlar, yarım küre şekline benzer. Damla slikonlar, alt kısmı dolgundur ve üst kısmı daha basık yarım küre şeklindedir. İmplant tercihi yaparken;

 • Göğüs derisinin kalınlığı
 • Göğüs kasının kalınlığı
 • Kişinin boyu
 • Meme dokusundaki sarkma oranı
 • Daha önceden bu tür bir ameliyat geçirip geçirmediği
 • Omuz meme başı arasındaki mesafe önem kazanmaktadır.

Damla silikonlar; göğüs kafesi derisi ve göğüs kafesi kası zayıf olan hastalarda daha doğal durmaktadır. Göğüs kafesi uzun olan kişilerde doğal görünüm kazanılır. Memede sarkma durumu olan kadınlar, damla silikonlar ile daha düzgün meme şekline kavuşmaktadır.

Yuvarlak silikonlarda kadınlar, dekolte giymeyi seven kadınlar için oldukça idealdir. Yuvarlak silikon protezler ile, destekli sütyen kullanımı son bulur. Göğüs derisi ve kası kalın kadınlar ise yuvarlak silikonlar ile daha orantılı göğüslere kavuşmaktadır.