Karın Germe

Karın Germe

Sürekli olarak kilo alıp verme durumlarında, yaşlanma zamanları ve hamilelik sonrasında karın bölgesinde sarkmalar ve deformasyonlar oluşmaktadır. Bu yüzden birçok kadın, karın germe operasyonlarıyla karın estetiğine ihtiyaç duymaktadır.

Hamilelik sonrası her kadında, göbek bölgesinde fazlalıklar oluşmaktadır. Karın estetiği, bu fazlalıkların yok edilmesinde etkili bir yöntemdir.

Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Karın germe ameliyatlarının amacı, karnın sıkı bir görünüm kazanmasıdır. Karın germe ameliyatları, mini karın germe ve tam karın germe olarak iki şekilde yapılmaktadır. Karın ve göbek kısmındaki fazlalıkların atılması için abdominoplasti denilen karın germe ameliyatları yapılmaktadır.

Karın germe ameliyatı; sezaryen izi bölgesinden yanlara doğru yapılan çizik üzerinden göbek deliği seviyesine kadar olan kısımdaki sarkık ve çatlak deri, göbek deliğinden yukarı kısma doğru gerdirilerek yapılmaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Nedenleri

Karın germe ameliyatları; hamilelik sonrasında göbek bölgesinde biriken fazlalıkların atılması için ve sürekli kilo alıp vermeden dolayı şekil bozukluğuna uğrayan göbek kısmının düzeltilmesi için yapılmaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Karın germe ameliyatında operasyon süresi 3 ile 4 saat arasında değişmektedir. Ameliyat sonrası hasta 1-2 gün hastanede kalmaktadır.

Hastada 7-10 gün arasında bazı hassasiyetler görülmektedir. Kişinin tam olarak iyileşmesi 5-6 ayı bulur. Kişi 14-20 gün içinde işine dönebilir.

Karın Estetiğinde Risk Var mıdır?

Evet. Her operasyonda olduğu gibi karın germe estetiğinde de riskler bulunur. Bu riskler nadiren görülse de ameliyat sonrasında oluşabilecek enfeksiyonlar, çeşitli antibiyotiklerle önlenmektedir.

Ameliyat sonrasında karın içinde kan ve kirli sıvı çoğalması ya da bu sıvıların toplanması durumlarına karşı ise dren müdahalesi yapılarak önlenmektedir.

Mini Abdominoplasti Nedir?

Mini abdominoplasti ya da mini karın germe, gevşek cilde sahip olan ama tam karın germe işlemine uygun olmayan kişilere uygulanır. Bunun yanında fazla kilo sorunu olmayan kişiler, mini karın germe ameliyatı olabilirler.

Deformasyonun karın göbek deliğinin alt kısmında olması ve bu bölgedeki hafif yağlanma ve sarkmalar, mini karın ameliyatı için uygundur. Karın ve bel bölgesindeki fazla yağlar alınır. Göbek altında oluşan fazla doku çıkartılarak, germe operasyonu gerçekleştirilir. Mini karın germe işlemi, göbek üstüne uygulanmaz.

Karın Estetiği Kimlere Uygulanır?

Karın estetiği, küçük yaşta bu sorunları olan kişilere uygulanmaz. Karın estetiği için uygun bir kilonun olması gereklidir. Karın estetiği için kilosu uygun olmayan kişiler, karın estetiği olamazlar.

Mini Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Mini karın germe ameliyatı, karın ve bel bölgesinde bulunan fazla yağların alınarak, göbek altındaki fazla dokunun çıkarılması operasyonudur. Mini abdominoplasti ameliyatı olarak da adlandırılan mini karın germe ameliyatı, kesinlikle göbek üstündeki bölgeye uygulanmamalıdır.

Mini karın germe için; göbek deliği yukarıda olan kişiler, göbek deliğinin alt kısmında hafif yağlanma olan ve sarkma olan kişiler, karın kaslarında gevşeme ve ayrılma olan kişiler uygundur.

Mini Karın Germe Daha mı Avantajlıdır?

Evet. Mini karın germe ameliyatı, tam karın germe ameliyatı göre daha basit ve daha kısa süren bir ameliyattır. Bunun yanı sıra, tam karın germe ameliyatına göre daha az iz bırakması açısından avantajlıdır.

Karın Germe ile Çatlaklar Yok Edilir mi?

Evet. Hamilelik sonrasında göbeğin altında çatlak ve sarkmalar oluşmaktadır. Bu çatlak ve sarkmalar, karın germe ameliyatı sayesinde yok edilmektedir.

Tam Karın Germe Nedir?

Tam karın germe, mini karın germe ameliyatının aksine, göbek deliğinin üst bölgesinde de görüldüğünde yapılmaktadır. Tam karın germe ameliyatı; göbek deliği üstü, kasık ve karın bölgesinde yapılmaktadır.

Göbek deliği üstü, karın ve kasık bölgesinde oluşan çatlaklar ve fazla yağ dokusu alınmaktadır. Sarkan karın kasları, tam karın germe ile sıkılaştırılarak, gerginleştirilmektedir.

Karın Estetiği Sonrası İz Kalır mı?

Evet. Karın estetiği sonrasında iz kalması görülebilir. Tam karın estetiğinde, ameliyat yarası, iç çamaşırının altında kalacak şekilde planlanmaktadır. Karın germe ameliyatı olanların yorumları arasında, karın estetiği sonrası iz kalması hakkında yorumları bulunur.

Çoğu hasta, bu durumu sıkıntı haline getirmez. Ameliyatın üzerinden 1 yıllık bir süre geçtiğinde iz azaltma işlemleriyle, sıkıntılı olan bu durum giderilebilmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrasında Ne Yapılmalıdır?

Karın germe ameliyatının 1-2 saat sonrasında, hasta kendine gelir. O gün hastanede kalması gereken hasta, ertesi gün drenleri çıkarılarak taburcu edilir. Ameliyat sonrasında hastanın, ağır kaldırmaması, karnı zorlayacak ağır hareketlerde bulunmaması gerekir.

Ameliyat sonrasında, ameliyat yaraları bandajlanarak kapatılmalıdır. Bu bandajların gerekli zaman geçtikten sonra alınması ve bandajların alınmasından sonra, 6 hafta süresince karın korsesi giyilmesi gerekir.

Ameliyatın ardından hastanın 1 hafta boyunca dik pozisyonda yatması istenir. Ameliyattan 4 gün sonra hasta banyo yapabilir. Ameliyattan 10 gün sonra ise hastanın dikişleri alınır.

Ameliyat olanlar, yaklaşık 2 hafta içinde işlerine dönebilirken, ameliyatın etkileri ise 6 ay sonra kendini göstermeye başlar.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamile Kalınır mı?

Evet. Karın germe ameliyatı sonrası hamile kalınabilir. Ancak yeni yapılan ve düzeltilen bir karın germe ameliyatı sonrası hamile kalınması istenmez. Bunun için doktorlar, hastalarına en az 3-4 yıl hamile kalmaması için tavsiyede bulunmaktadır.

Karın Kası Estetiği Nedir?

İnsanların yoğunlaştırılmış spor ve diyet programı gerçekleştirmek yerine, cerrahi müdahalelerle, karın kasları üzerinde “baklava kası” olarak adlandırılan kasların ortaya çıkarılması için yapılan operasyonlar, karın kası estetiği olarak adlandırılır.

Egzersiz ve diyet programları sonucunda istenilen karın kasına ulaşamayan kişiler, karın kası estetiği ile bunu gerçekleştirebilirler. Genel ya da lokal anestezi altında gerçekleştirilen operasyonda, kas yerleri belirlenir ve bu yerlere, müdahale edilerek karın kası estetiği gerçekleştirilir.

Karın Estetiği Ne Kadar Sürer?

Karın estetiği ameliyatları ortalama 1-2 saat içinde gerçekleştirilmektedir. Eğer çok kombinasyonlu bir vaka ile karşı karşıya kalınıyorsa bu süre 3 saat ve üzerini bulabilmektedir.

Karın Estetiği Fiyatları Ne Kadar?

Karın germe ameliyatı fiyatları 2020 yılında da diğer yıllarda olduğu gibi, operasyonu gerçekleştirecek olan doktora, operasyonun gerçekleştirildiği yere, kullanılan ekipmanlara, ne tür bir estetik operasyon olacağına göre değişmektedir.

Fıtık Karın Germe Ameliyatıyla Düzeltilir mi?

Evet. Karın bölgesindeki fıtıklar, karın germe ameliyatıyla aynı anda yapılarak düzeltilebilmektedir. Böylece hem fıtık hem de karın germe ameliyatı aynı anda yapılarak, hasta sağlığına kavuşturulmuş olur.

Karın Kası Estetiği Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Lokal ya da genel anestezi ile yapılan karın kası estetiği ameliyatı, karın bölgesinden, kanüller yardımıyla fazla yağlar alınır ve karın kasları şekillendirilerek uygulanmaktadır. Kullanılan kanüller, liposuctiondan farklıdır ve daha esnek bir yapıya sahiptir.

  • Karın kası estetiği oldukça pratiktir.
  • Kesi yapılmadığı için ağrı hissedilmez.
  • Lokal ya da genel anestezi altında yapılır.
  • İyileşme süreci kısadır.
  • Kişi kısa sürede normal hayatına dönebilir.

Karın kası estetiği ameliyatı sonrasında kişinin korse giymesi tavsiye edilmektedir.

Aşırı Kilo Verme Sonucu Meydana Gelen Sarkmalar Karın Germe Ameliyatı ile Kaybolur mu?

Evet. Aşırı kilo verme sonucunda bazı sarkmalar oluşur. Karın germe ameliyatı ile, karın ön duvarında oluşan sarkmış doku fazlalıkları çıkartılarak, karın kısmının eski formuna ulaşması sağlanır.