Genital Estetik

GENİTAL ESTETİK

Genital estetik, genital bölge üzerinde çeşitli değişiklikler yapılarak, bölgenin daha estetik görünmesini sağlamaktadır. Genital estetik operasyonlarıyla, sarkmanın önüne geçildiği gibi, kişiyi rahatsız eden görüntüleri de ortadan kaldırmaktadır.

  • İç ve dış dudak estetiği
  • Klitoral hudoplasti
  • Vajinoplasti
  • Genital bölge beyazlatma
  • Lazer vajinal rejuvenasyon
  • Genital bölge sıkılaştırma
  • Büyük dudaklara dolgu
  • Büyük dudakların küçültülmesi
  • Pubis tepesi estetiği

Kadınları en çok rahatsız eden iç ve dış dudakların sarkması ya da büyüklüğüdür. Bu yüzden iç ve dış dudak estetiği yani lapioplasti operasyonu gerçekleştirilmektedir.

Lapioplasti Nedir?

Lapioplasti; iç ve dış dudakların sarkmasını ya da büyüklüğünü gidermek amacıyla yapılan vajinal estetik operasyonlarından bir tanesidir. Lapioplastide daha çok iç dudaklarda oluşan kusurlar üzerine uygulama yapılmaktadır.

İç dudaklar, çeşitli sebeplerden dolayı büyük olduğundan sarkmalara sebep olmaktadır. Bu durum en çok rastlanılan estetik sorunlarından biridir. Operasyon sırasında, aşırı büyüyen ve sarkan iç dudaklar üzerindeki fazla doku, konusunda uzman ve deneyim sahibi olan doktorlar tarafından alınarak, yeniden şekillendirilmektedir.

Vajina Daraltma İşlemleri Nasıl Gerçekleşir?

Vajinal estetik operasyonlarından biri vajina daraltma olarak adlandırılan vajinoplasti operasyonlarıdır. Bayanlarda çoğu zaman genetik özellikler, dezavantaj sağlamakta ve bu durum kişinin sağlığını ve psikolojisini de etkilemektedir.

Çok fazla doğum yapmak, derinin ince ve çok elastik olması, vajina bölgesinde sarkmalara ve genişlemelere neden olur. Vajina kasları gücünü kaybetmeye başlar. Vajina kaslarının gücünü yeniden kazanması için ise Kegel egzersizleri yapılmalıdır.

Doğum sayısının fazla olması ve buna bağlı olarak bebeğin daha rahat dışarı çıkabilmesi için yapılan kesiler, kas gücünü azalttığı gibi, vajinanın da genişlemesine yol açmaktadır. Bu durumda vajinanın eski durumuna dönmesi zorlaşmaktadır. Bu yüzden vajinoplasti yani vajina daraltma işlemleri yapılmalıdır.

Vajina daraltma operasyonları, genel anestezi ile yapılır. Ortalama 1 saat süren operasyon genellikle lapioplasti operasyonlarıyla aynı anda yapılarak, iç dudak sarkması da önlenmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi

Genital estetik operasyonlarının içinde genellikle kızlık zarı dikimi de bulunmaktadır. Toplumsal nedenler ya da ailevi nedenlerden dolayı, kızlık zarı onarımı da genital estetik operasyonları içinde yerini almaktadır.

Doğum Sonrası Yırtılma İzleri Nasıl Onarılır?

Doğum yapan kadınların perine adlı bölgede doğum sonrasında bazı yırtılmalar oluşmaktadır. Oluşan bu yırtıklar, kadın için işlevsellik ve estetik bakımdan rahatsızlıklar oluşturabilir. Perine yırtıkları, cinsel ilişki sırasında kişiye ağrı, çoğu insanda ilişkiye girememe gibi sorunlara da yol açmaktadır.

Genital estetik operasyonları içinde, doğum sonrası yırtılma izleri de onarılmaktadır. Perine estetiği ya da perineoplasti olarak adlandırılan bu operasyonlarda, vajinoplasti yani vajina daraltma operasyonlarıyla aynı anda yapılmaktadır.

Perineoplasti operasyonu; huni şeklindeki kas dokusunda oluşur. Bu kas dokusunun katları düzgün şekilde birleştirilir ve katlar birbiriyle eşleştirilerek dikilerek gerçekleştirilmektedir.

Vajinal Dolgunlaştırma (Mons Pubis)

Vajinal estetik operasyonlarından biri de vajinal dolgunlaştırma yani mons pubis operasyonudur. Hızlı ve kolay şekilde gerçekleştirilen işlem sonrasında kişi, normal hayatına kısa sürede dönmektedir.

Vajinal dolgunlaştırma işlemi; hyalüronik asit dolgusu ve yağ enjeksiyonu dolgusu olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Hyalüronik asit dolgusu, 6-9 ay arasında etkinliğini sürdürmektedir. Biraz maliyetlidir. Alerjen riskinin ortaya çıkması, nadiren de olsa vardır. Yağ enjeksiyonları, liposuction ve lipofilling olarak iki şekilde yapılır. Özel kanüller yardımıyla bir bölgeden liposuction ile yağ alınır ve lipofilling ile büyük dudaklara enjekte edilmesiyle gerçekleştirilir.

Yapılan dolgu işlemi, yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir. Küçük kesiler açıldığı için, dikiş gerektirmeyen operasyonlardır. Dolgu işleminden 2 gün sonra, kişi normal hayatına dönerken; sıcak banyo, sauna, hamam ve 1 ay süreyle ağır spor ve cinsel ilişki yasaktır.